Zašto je odabir imena za firmu bitan faktor poslovanja?
Kada govorimo o uspješnom poslovanju, ne postoje bitni i manje bitni faktori jer je riječ o velikoj cjelini koja se međusobno nadopunjuje. Međutim, prilikom osmišljavanja poslovne strategije, u praksi se točke poslovanja uvijek dijele na one prioritetne i manje prioritetne, a kada je riječ o odabiru imena firme – nikako nemojte olako pristupiti ovoj stavci.
Naime, dobro brendiranje je velik dio kolača jer bez obzira na to koliko su vaše usluge, ideje ili proizvodi dobri, bez adekvatnog brendinga isti neće zaživjeti u punom potencijalu. U tom kontekstu, kao jedan od prvih koraka dobrog poslovnog brendinga je odabir adekvatnog imena firme.
Ime ne samo da stvara prvi dojam, već uspostavlja daljnji identitet koji može instinktivno oblikovati percepciju o tome što firma predstavlja – odražavajući usluge, misiju i vrijednosti brenda. Isto tako, unutar konkurentnog tržišta, ime može biti ključni diferencijator i pomoći vam da se istaknete u masi.
Kako odabrati ime za firmu?
1. Definirajte svoj brend Prije nego što počnete razmišljati o imenima, jasno definirajte misiju, viziju i osobnost branda. Također, razmislite o tome što vaša firma predstavlja, koja joj je ciljana publika te koje vrijednosti zagovara. 2. Definirajte kome se obraćate Tko su vaši idealni klijenti? Naime, odgovor na ovo pitanje može vam uvelike pomoći prilikom odabira imena jer nije isto obraćate li se primjerice mlađoj ili starijoj publici. U tom pogledu, izaberite ime koje je blisko ciljanoj demografskoj skupini, a uzmite u obzir i podneblje. Radi li se o firmi koja posluje na lokalnoj razini u manjem mjestu, odabir autohtone riječi koja ima određeno blisko značenje, nameće se kao dobra ideja. 3. Budite kreativni, ali jasni Bilo bi idealno kada bi ime vaše firme odmah dalo do znanja čime se bavite. Međutim, naravno da je poželjno biti kreativan, ali dozirajte igru riječima kako bi ista bila što razumljivija. Korištenje stranih pojmova također ovisi o tome kome se obraćate, a izbjegavajte generička imena koja su već korištena u raznim varijacijama kako potencijalni klijenti vašu firmu ne bi zamijenili s nekom drugom. 4. Provjerite dostupnost Prije nego što se odlučite za ime, provjerite je li dostupno. To uključuje provjeru registracije trgovačkih marki, dostupnost domene za web stranicu i provjeru na društvenim mrežama. Nadalje, u digitalnom dobu, online prisutnost jako je važna. Ime koje je lako pretraživati ključno je za online marketing jer domena koja sadrži dobro pogođene riječi relevantne za poslovanje – može poboljšati SEO i povećati doseg vaše web stranice. 5. Testirajte potencijalne opcije Imate li nekoliko potencijalnih imena, testirajte ih kroz ankete, razgovor s prijateljima ili poslovnim suradnicima, tražite povratne informacije od relevantnih stručnjaka… Isto tako, ovo je odličan način za uvidjeti je li potencijalno ime možda teško pamtljivo ili teško za izgovoriti, odnosno koliko se izgovor razlikuje od pisanja, kakve su prve asocijacije i slično. |
Prijavite se na newsletter
Što kažu istraživanja?
Jednostavna imena poboljšavaju kognitivnu fluidnost i povjerenje potrošača, dok specifična, opisna imena, pomažu u jasnoj komunikaciji ponude i povećanju vidljivosti.
Istraživanje objavljeno u „Journal of Business Research“ te drugo istraživanje iz „Harvard Business Review“ – pokazuju koliko je važan odabir pravog imena za firmu. Istraživanje iz „Journal of Business Research“ ističe važnost jednostavnih imena, koja su laka za izgovor, jer takva imena potrošači često povoljnije percipiraju. To se objašnjava kroz koncept „cognitive fluency“ u kojem ljudski mozak s manje napora obrađuje jednostavne informacije, što dovodi do brže reakcije. Imena koja se lako pamte i izgovaraju smanjuju mentalni napor, a time se povećava vjerojatnost pozitivne percepcije i sklonosti ka kupovini ili traženju usluga.
S druge strane, istraživanje objavljeno u „Harvard Business Review“ fokusira se na specifična i opisna imena koja mogu efikasno komunicirati što firma nudi. Takva imena pomažu potrošačima brže shvatiti koristi proizvoda, čime se smanjuju nesporazumi i povećava se relevantnost proizvoda ili usluge za njihove potrebe. Osim toga, opisna imena mogu poboljšati SEO i olakšati marketinške kampanje jer sama imena obavljaju dio informativnog rada.
Zaključno, oba istraživanja pokazuju kako je strateški odabir imena ključan za uspjeh na tržištu. Jednostavna imena poboljšavaju kognitivnu fluidnost i povjerenje potrošača, dok specifična, opisna imena, pomažu u jasnoj komunikaciji ponude i povećanju vidljivosti.
Transparentnost i lakoća percepcije su ključni za izgradnju povjerenja i lojalnosti kod potrošača, što su esencijalni elementi za dugoročni uspjeh svake firme, a hoćete li u konačnici odabrati jednostavnije ili nešto specifičnije ime, ovisi o vašoj ciljanoj publici.
Dobri primjeri iz prakse
Amazon je odličan primjer imena koje sugerira veličinu i raznovrsnost, a inspirirano je najvećom rijekom na svijetu, što odgovara opsežnoj ponudi ove online trgovine. Kratko, lako za izgovor i globalno prepoznatljivo, ime je idealno za firmu koja teži globalnom dosegu.
S druge strane, tu je i Netflix, jedna od najpopularnijih streaming platformi koje korjene imena vuče u kombinaciji riječi „net“ (mreža) i „flicks“ (stari izraz za filmove) koje jasno komuniciraju primarnu djelatnost firme – streaming filmova i serija na internetu. Također, ime je lako zapamtljivo, moderno i direktno, što je ključno za digitalno doba.
Ne možemo ne spomenuti i PayPal, ime koje spaja riječi „pay“ (platiti) i „pal“ (prijatelj). Naime, ime asocira na pouzdanost, lako je pamtljivo i izgovorljivo te naglašava jednostavnost korištenja usluge. Sličnom filozofijom vodio se i Google, tražilica čije je ime poteklo iz matematičkog izraza „googol“ koji implicira sposobnost obrade velike količine informacija.
FOTOGRAFIJE: Pinterest, Pexles.