Marketing

Trend nove generacije: Razumijevanje viralnih procesa u digitalnom dobu

Istražujemo kako se trendovi oblikuju i mijenjaju, a koje prilike otvaraju za poslovanje.

U modernom svijetu digitalizacija se nameće kao kakva nezaustavljiva sila koja intenzivno oblikuje način na koji živimo. To znači da preobražava uobičajene poslovne modele, izvore informacija, usluge i resurse, a algoritam koji iz dana u dan diktira što ćemo „voljeti“ tog popodneva – pojam trenda postavlja u posve novi kontekst. Trend po svojoj definiciji jest nešto promjenjivo i s određenim rokom trajanja. Ipak, i najkraći trendovi nekoć su postojali barem nekoliko mjeseci, da ne kažemo dekada kada bi ona sljedeća nametnula nešto posve suprotno, baš kao što je to slučaj i kod povijesnih razdoblja.

Danas se trend preselio u digitalni prostor, a kreće se toliko brzo da već za nekoliko dana zaboravimo što je bilo u trendu prošlog tjedna. Ciklus trendova u digitalnom prostoru poprimio je još jedno ime – viralan. Kada je određeni trend viralan, to znači da je obišao gotovo cijeli svijet te prouzročio svojevrsni pokret, naravno – kratkog roka trajanja.

Viralno ili trendi?

S trenutačnim stanjem na X-u (bivšem Twitteru) i rastućim negodovanjem protiv Instagram algoritma, vidjeli smo više trendova koji su zaživjeli (i umrli) na TikToku. Ova, možemo reći, trenutno najpopularnija društvena mreža na svijetu ima svoj određeni jezik, a to je da u kratkom periodu plasira video sadržaj koji nam zaokuplja pažnju točno do sljedećeg videa. Tako skrolajući, određeni videi postanu viralni, ali bitno je razlikovati pojam viralni od pojma trendi. Viralnost ovisi o dvije stvari -emocionalnoj povezanosti i dugotrajnom angažmanu. Emocionalna povezanost je prilično jednostavna. Sadržaj koji nas nasmijava, čini tužnima ili ljutima, izaziva brze reakcije. Uz algoritamsku prirodu društvenih medija, sadržaj koji potiče ponovljeni angažman potiče viralnost.

Jedan primjer toga je „dabloons“, fiktivna valuta stvorena na TikToku koju korisnici mogu zaraditi ili izgubiti kada naiđu na određene fotografije mačaka tijekom pregledavanja svoje #foryou stranice. Bit je da se korisnik maksimalno angažira s određenim sadržajem jer će to algoritam potaknuti da mu taj isti sadržaj prikazuje više od ostalog.  Što se tiče trenda, ovaj fenomen morate razumjeti. Trend je pojava koja privlači pažnju i popularna je u određenom razdoblju, a može uključivati različite stilove odjeće, glazbene žanrove, tehnološke inovacije ili čak ponašanja. Nekoć novine i televizija, danas internet igra ključnu ulogu u brzom širenju trendova, omogućavajući idejama da postanu viralne i dostignu globalnu publiku u vrlo kratkom vremenu.

Prijavite se na newsletter

Stoga, potpuno je jasno zašto tako velik mnogo brendova želi kreirati sadržaj koji izaziva reakciju s nadom da će postati viralan i doprijeti boljem pozicioniranju brenda. Tu dolazimo do još jedne formule za viralnost, a to je plasiranje određenog izazova koji korisnik mora napraviti i postaviti na društvene mreže. Ovo je poprilično dobra strategija, pogotovo ako korisnik za to može osvojiti određenu nagradu.

Može li viralnost brendovima pomoći u poslovanju?

Viralnost se vrti oko brzine, pružajući priliku da se uskoči u vlak moderne generacije i pokaže relevantnost. Međutim, ono u čemu brendovi uglavnom griješe je ta ista brzina, odnosno nedostatak iste. Sadržaj koji se planira objaviti mora biti plasiran brzo, bez previše odugovlačenja ili analiziranja jer na taj način postaje „preušminkan“ ili bolje rečeno korporativan, a generacija Z ne voli sadržaj koji prezentira visoku produkciju. U tom smislu, razumijevanje uspona i pada trendova te prepoznavanje trenutka za djelovanje je ključno kako bi određeni brend imao koristi od viralnosti.

Sadržaj koji postaje trendovski obično počinje u određenim zajednicama, često na X-u (ex-Twitteru), Redditu, YouTubeu i sada TikToku. Tijekom uvodne faze, taj se sadržaj čuva unutar te određene zajednice i smatra internom šalom.

Uzmimo kao primjer svima znani video meme „Corn Kid“, simpatični intervju s dječakom koji dijeli svoju ljubav prema slatkom kukuruzu, a koji je prerastao u viralni glazbeni remix. Radi se o školskom primjeru videa koji je krenuo vrlo interno, a zatim postao svjetska senzacija. Doduše, meme je poprilično brzo doživio svoj vrhunac i pao u zaborav, ali je nekim brendovima poslužio kao marketinška ideja. Iz Chipotlea su dječaka angažirali kao bi ponovio svoju viralnu izjavu za potrebe reklame, međutim tako je video u očima generacije Z koja stvara viralne trendove – izgubio na autentičnosti. Stručnjaci su ovaj potez opisali kao manjak razumijevanja brendova prema publici koja voli memove i čini ih viralnima.

S druge strane, ako se brendovi pridruže trendu dok je još u uvodnoj fazi, riskiraju ograničavanje na specifičnu publiku. To nužno nije loša stvar, pogotovo ako je to publika koju žele dosegnuti, ali ne maksimizira njihov potencijal. Vrhunac je najbolje vrijeme za sudjelovanje u trendu kako bi određeni brend privukao pažnju dok publika još uvijek sudjeluje u njemu.  No, tu je kvaka – vrhunac može trajati tjednima ili tek jedan dan.

Viralnost u modi

Moda je oduvijek bila fluidna i promjenjiva, a u dinamičnoj svakodnevici gdje se modni ciklus dodatno ubrzava, praćenje trendova izazovnije je nego ikad prije.  Ono što određuje dugotrajnost trendova često je povezano s pop kulturom, koja uključuje društvene i ekonomske teme te pružanjem pristupačnih odjevnih predmeta koje je lako stilizirati u svakodnevnim situacijama.

Viralni trendovi ne samo da odražavaju trenutne kulturne struje, već proizlaze iz želje za komunikacijom s masama.

“Barbiecore”

Prisjetimo se samo ljeta i filma Barbie. „Barbiecore“ je bio ultimativni estetski hit koji je čak nadišao i segment mode te su se istoimene kolekcije mogle pronaći i na odjelu posuđa ili primjerice posteljine. Ipak, u kontekstu mode, „barbiecore“ nam je na trgovine polica donio rijeke ružičaste odjeće, a iznimka nisu bile niti drogerije.

Uz „barbiecore“, „cottagecore“ je trend koji je također posebno jako zaživio. Naime, radi se o estetici koja  prikazuje idilične slike seoskih krajolika, šuma, vrtova, kućica na selu, a elementi poput ručne izrade, tradicionalne odjeće, kuhanja kod kuće, uzgoja vlastite hrane i općenito jednostavnog, pastoralnog života, popularizirali su ideju za ruralnim načinom života. Također, ovaj trend je izašao iz okvira odjeće te predstavlja i zajednicu ljudi koji dijele interes prema sporijem načinu života. No, ne možemo se ne zapitati, gdje su „barbiecore“ i „cottagecore“ u ovom trenutku?

Također, ne možemo se ne osvrnuti na jedan od najvećih mikrotrendova koji i dalje hara internetom, a to je tihi luksuz iliti „old money“. Osim profinjene, neutralne odjeće s naglaskom na bezvremensku eleganciju, ovaj trend sa sobom može donijeti i nerealna očekivanja poput želje za takvim načinom života i izvan kupovine bež džempera kakav nosi Sofia Richie.

TikTok: Sofia Richie Grainge

Dakle, sve to pokazuje nam da su modni brendovi itekako uvidjeli vrijednost viralnih trendova kao snažnog marketinškog alata. Brza prepoznatljivost i prihvaćanje od strane publike čine ih snažnim instrumentom za povećanje vidljivosti brenda, a s kombinacijom pametnih marketinških strategija, naučili su kako viralnost iskoristiti u svrhu bolje prodaje i povezanosti s kupcima/potrošačima. No, izazovi su očiti.

S konstantnim mijenjanjem preferencija potrošača, brendovi moraju brzo čitati puls tržišta i prilagođavati svoje strategije kako bi ostali relevantni. Viralni trendovi ne samo da diktiraju ono što nosimo, već i oblikuju način na koji percipiramo modu kao izražaj vlastitog karaktera i identiteta. Kroz dinamiku viralnih trendova, modna industrija prolazi kroz stalnu evoluciju. U tom napetom odnosu, brendovi se suočavaju s brojnim preprekama, ali i prilikama da se istaknu na tržištu.

FOTOGRAFIJE: IMDb, Pexels, Pixabay, Pinterest

Povezani članci

Najnovije

Hrvatski modni brend Robert Sever donosi svoju novu kolekciju za sezonu jesen/zimu 2024. pod nazivom Sophistique, predstavljenu kroz vizualno upečatljivu kampanju koja naglašava dualnost između klasične elegancije i spontanosti.

Modna stilistica Ivana Pavić svojom radionicom “Stilska Jednadžba” već godinama pomaže ženama da otkriju vlastiti stil, odabirući odjeću koja najbolje ističe njihove prednosti. Od prvih koraka, Ivana se posvetila edukaciji žena o tome kako odjeću koristiti kao alat za izražavanje osobnosti i postizanje vizualnog sklada. Njezina radionica fokusira se na osvješćivanje važnosti pravilnog odabira krojeva i materijala sukladno građi tijela, čime se potiče samopouzdanje i stil.

Max Mara je na ovogodišnjem Milanskom tjednu mode predstavila svoju kolekciju za proljeće-ljeto 2025. godine, koja spaja svijet znanosti, matematike i visoke mode. Kolekcija je inspirirana velikom antičkom učenjakinjom Hipatijom iz Aleksandrije, a kroz geometrijske krojeve i inovativne tkanine slavi povezanost racionalnosti i mistike.