Financije

Što su to investicijski fondovi?

Investiranje novaca uvijek je dobra ideja želite li da s vremenom određena količina koju ste uložili – raste.

Naime, određeni oblici investiranja poput primjerice dionica, mogu vam donijeti ozbiljnu zaradu s obzirom na uloženo ili pak poslužiti kao pasivan prihod. Načina kako investirati danas ima mali milijun, a za koju god se varijantu odlučite, dugoročno investiranje može doprinijeti boljoj financijskoj slici, što je posebno značajno približavate li se kraju radnog vijeka ili jednostavno želite olakšati svakodnevni život i budućnost. Ipak, koliko god zvuči primamljivo i naoko jednostavno, investiranje osim potencijalnih dobitaka, sa sobom nosi i mogućnost rizika, stoga je važno biti dobro informiran o vrsti investiranja.

Definicija investicijskih fondova

Investicijski fondovi definiraju se kao vrste kolektivnog ulaganja koja omogućuju ulaganje u kapital iz različite vrste financijskih imovina. Funkcioniraju na način da prikupljaju novac od većeg broja ulagača te prikupljena sredstva ulažu u različite vrste investicija čiji odabir ovisi o ciljevima i strategiji fonda (dionice, obveznice, trezorski zapisi i slično).

Svaki od fondova ima svoj određeni  profil rizika i potencijala za povrat, što ulagačima omogućava da odaberu onaj koji najbolje odgovara njihovim ciljevima. Također, ukupna ulaganja fonda nazivaju se njegovim portfeljem koji je podijeljen na udjele u fondu, a svaki udjel predstavlja proporcionalan dio u ukupnoj imovini otvorenoga investicijskog fonda.

investicijski fondovi
investicijski fondovi

Tko upravlja ulaganjem u investicijske fondove?

Kapitalom iz investicijskih fondova upravljaju društva za upravljanje investicijskim fondovima tj. fond menadžeri. Oni se bave ulaganjem sredstava na financijskim tržištima kako bi za ulagače osigurali najveću korist, odnosno povećanje mogućeg prinosa. Važno je naglasiti da fond menadžeri imaju slobodu donošenja svih odluka umjesto ulagatelja, ali u granicama strategije dogovorenog fonda. To je ujedno i jedna od prednosti investicijskih fondova, što ulagači ne moraju brinuti niti razmišljati o strategijama investicije, već netko drugo to čini umjesto njih.

Prijavite se na newsletter

Vrste investicijskih fondova

Prema Hrvatskoj gospodarskoj komori investicijske fondove dijelimo na sljedeće podgrupe:

Novčani investicijski fondovi

Novčani fondovi investiraju u depozite banaka, instrumente tržišta novca i kratkoročne dužničke vrijednosne papire najkvalitetnijih izdavatelja. Kod ove vrste, rast fonda je nešto sporiji, ali zato ima kontinuitet s minimalnim oscilacijama. Cilj novčanih fondova je zaštiti ulaganje od tržišnih nestabilnosti uz naglasak na stalan rast vrijednosti uloženog.

Obveznički investicijski fondovi

Ovi fondovi ulažu u vrijednosne papire, tj. obveznice koje su karakteristične po manjim oscilacijama vrijednosti udjela. Kao i novčani fondovi, ove vrste fondova također imaju stabilan rast vrijednosti uloženog kroz investiranje u državne i korporativne obveznice s fiksnom kamatom.

Dionički investicijski fondovi

Dionički fondovi su bazirani na investiranju u dionice s ciljem dugoročnog velikog prinosa.

Ovi fondovi u praksi se smatraju nešto rizičnijima jer na dugi rok donose najveće stope prinosa, ali bez većeg rizika koji uključuje veće primjene vrijednosti udjela, nije moguće ostvariti značajne prihode.

Mješoviti (uravnoteženi) investicijski fondovi

Ovi tipovi fondova predstavljaju kombinacije različitih obvezničkih i dioničkih fondova, a sve s ciljem ostvarenja većih prinosa ulaganjima u dionice. Također, osim dionica, koriste i stabilnost ulaganja u obveznice.

Posebni investicijski fondovi

Posebni fondovi ulažu u različite klase imovine prema unaprijed definiranim pravilima, dok su strategije upravljanja uglavnom umjerene ka očuvanju inicijalnog ulaganja uz prihvatljive atraktivne prinose.

Troškovi investiranja

Ovisno o specifičnom fondu, mogu se primijeniti dodatne naknade prilikom kupnje ili prodaje udjela u fondu. Također, banka koja djeluje kao depozitar nadzire svakodnevnu procjenu vrijednosti imovine fonda i kalkulaciju cijene udjela (za što se također može naplatiti naknada).

Svi povezani troškovi detaljno su navedeni u dokumentu s ključnim informacijama za investitore, poznatom kao „tekući troškovi“ i već su uračunati u cijenu udjela fonda. Također, potencijalni ulagatelji trebaju dobro razmotriti svoje ukupne financijske resurse, trenutne i buduće financijske potrebe, kao i sklonost riziku prije nego što odluče investirati u neki od investicijskih fondova.

Zašto je dobro ulagati u investicijske fondove?

Ulaganje u fondove omogućava vam uslugu profesionalnog upravljanja kapitalom koja uključuje stručnu analizu tržišta, odabir odgovarajućeg fonda i praćenje uloženog. Također, investicijski fondovi omogućuju jednostavniji pristup diverzifikaciji u odnosu na individualno ulaganje u dionice ili obveznice i pružaju ulagateljima priliku da investiraju u raznolike portfelje. Na taj način otvorena su tržišta koja bi inače manjim ulagačima bila nedostupna.

Nadalje, investicijski fondovi pokazali su se atraktivnim i zato jer nije potrebno uložiti značajnu sumu novaca, već je moguće krenuti s manjim iznosima jer određeni fondovi to toleriraju, kao i mogućnost povlačenja uloga iz fonda u bilo kojem trenutku.

Kako kupiti udjele u investicijskom fondu?

Kupnja udjela u investicijskim fondovima može se izvršiti putem društava za upravljanje, a ovisno o politikama tih društava, moguće je to učiniti i u bankama ili preko njihovih web stranica. Dodatno, kao što smo već spomenuli, prije odluke o kupnji udjela treba pažljivo razmotriti uvjete ulaganja, uključujući potencijalne rizike i troškove te proučiti karakteristike fonda kako bi se osigurala informirana i valjana odluka o potencijalnom investiranju.

Društva za upravljanje investicijskim fondovima potražite ovdje!

Rizik ulaganja

Planirate li ulaganje ovakve vrste, jako je bitno birati fondove koji se uklapaju u vaše investicijske ciljeve i mogućnosti rizika. Tržišta su i uz procjenu najboljih stručnjaka – nepredvidiva, a to znači da diverzifikacija ulaganja u fond ne eliminira rizik koji je u svijetu investiranja uvijek prisutan. Postoji jasna veza između očekivanog povrata na investiciju i prihvaćenog rizika, odnosno veći potencijalni povrat često znači i veći rizik. Dakle, kada težite većem povratu, pristajete na veći rizik.

FOROGRAFIJE: Unsplash, Pexles.

Povezani članci

Najnovije

Hrvatski modni brend Robert Sever donosi svoju novu kolekciju za sezonu jesen/zimu 2024. pod nazivom Sophistique, predstavljenu kroz vizualno upečatljivu kampanju koja naglašava dualnost između klasične elegancije i spontanosti.

Modna stilistica Ivana Pavić svojom radionicom “Stilska Jednadžba” već godinama pomaže ženama da otkriju vlastiti stil, odabirući odjeću koja najbolje ističe njihove prednosti. Od prvih koraka, Ivana se posvetila edukaciji žena o tome kako odjeću koristiti kao alat za izražavanje osobnosti i postizanje vizualnog sklada. Njezina radionica fokusira se na osvješćivanje važnosti pravilnog odabira krojeva i materijala sukladno građi tijela, čime se potiče samopouzdanje i stil.

Max Mara je na ovogodišnjem Milanskom tjednu mode predstavila svoju kolekciju za proljeće-ljeto 2025. godine, koja spaja svijet znanosti, matematike i visoke mode. Kolekcija je inspirirana velikom antičkom učenjakinjom Hipatijom iz Aleksandrije, a kroz geometrijske krojeve i inovativne tkanine slavi povezanost racionalnosti i mistike.